2011. február 28., hétfő

Farsang

A farsang a vízkereszttől (január 6.) hamvazószerdáig, a nagyböjt kezdetéig tartó időszak elnevezése, amelyet hagyományosan a vidám lakomák, bálok, mulatságok, népünnepélyek jellemeznek. A farsang jellegzetessége, hogy a keresztény liturgikus naptárban nem kötődik hozzá jelentős vallási ünnep, alapvetően a gazdag néphagyományokra épül. A kereszténység előtti időkből származó farsangi mulatságokat az „erkölcsös” 16. és 17. században nem eredete, hanem bujaságot szimbolizáló szokásai miatt tiltották.
A farsang csúcspontja a karnevál, hagyományos magyar nevén „a farsang farka”. Ez a farsangvasárnaptól húshagyókeddig tartó utolsó három nap, ami nagy mulatságok közepette, valójában télbúcsúztató is. Számos városban ekkor rendezik meg a híres karneválokat (riói karnevál, velencei karnevál), Magyarországon pedig a farsang legnevezetesebb eseményét, a mohácsi busójárást.

Az iskolákban és az óvodákban ilyen tájban tarják a farsangi bulikat. A kicsik beöltöznek mindenféle maskarába és nagy táncmulatsággal várják, köszöntik a tavaszt. Nekik ez nagy élmény és a leleményességük sem kicsi, ha öltözékről van szó.:) Általában az éppen aktuális mesékből veszik az ötleteket.  A családommal mi is csináltunk álarcokat és kitettük a falra. Nagyon szép alkotások születtek és ha rájuk nézek akkor tudom, hogy most már nem sok van hátra a télből.:)

ui.: Remélem, hogy minél hamarabb beköszönt a tavasz és utána a nyár.:)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése